УКАЗ ПРО ВБИВСТВО ЄВГЕНА КОНОВАЛЬЦЯ ВИДАВ САМ СТАЛІН


KonovaletsУ неділю у музеї «Калуська в’язниця» відбулась відео- презентація матеріалів про життя і діяльність полковника Євгена Коновальця.

 

Цей захід калуські музейники присвятили 125-річчю з дня народження Євгена Коновальця, який відзначається 14 червня. Організатори намагалися по-новому розповісти про життя відомого українського націоналіста, використовуючи при цьому новітні методи – показ відеоматеріалів.
На захід прийшло близько трьох десятків калушан. Розпочала презентацію директор музейно-виставкового центру м. Калуша Уляна Паньо. За її словами, метою заходу було максимально об’єктивне розкриття ролі Євгена Коновальця у процесі національно-визвольної боротьби, а також розповідь про його життя.
Участь у заході взяв відомий на Калущині боєць АТО Олександр Коваль. Він подарував краєзнавчому музеєві вишитий рушник, який знайшов в одній із покинутих хатин на Сході.
– Цей рушник я витягнув з-під обгорілого сміття біля хатини-мазанки, якій понад 100 років, влітку 2015 року на передовій лінії під час проходження служби в АТО в Донецькій області поблизу Маріуполя, – розповів Олександр. – Він для мене – як символ нашої незламності. Брудний, понівечений, відданий вогню, він не згорів. Якось символічно все видається, наша Україна також впродовж 25 років сплюндрована, понівечена, віддана на поталу ворогам…. Але я абсолютно впевнений, що вона оживе, розквітне, очиститься від бруду і покаже свою велич.
Боєць сподівається, що цей рушник надихатиме калушан на перемогу та нагадуватиме, що ми пройшли і що ще треба пройти, щоб стати нацією.
Опісля Уляна Паньо зробила історичний екскурс в життя Євгена Коновальця. перегорнула сторінки біографії полковника, який був одним з ідеологів українського націоналізму.
«Історія УНР – це також і історія армії Євгена Коновальця та його контроль процесу створення боєздатної армії», – зазначила директор музейно-виставкового центру. При цьому вона додала, що Коновалець був далеким від романтизму, не був соціалістом, але був прагматиком та віддано служив власній ідеї утвердження незалежності України.

13344792 1248704805154525 6940207279740411568 n
Далі мова йшла вже про безпосередню участь Євгена Коновальця в боротьбі за незалежність на західноукраїнських землях.
Про вбивство Євгена Коновальця присутнім розповів історик Іван Тимів. Зокрема, про агента радянської служби зовнішньої розвідки Павла Судоплатова – вбивцю Євгена Коновальця, та про його подальшу долю. За словами краєзнавця, указ про вбивство Євгена Коновальця видав сам Йосиф Сталін, що підтверджувало, наскільки серйозним ворогом він був для керівництва Радянського Союзу.
Завершилася відеопрезентація словами, сказаними колись Євгеном Коновальцем: «Супротиви, які ми зустрінемо на нашому шляху будуть велетенські. Бо ж віднова Соборної Української Держави сама собою однозначна з ліквідацією московської імперії, як і польського історичного імперіалізму, спричинить таку докорінну перебудову цілого Сходу Європи і великої частини Азії, що це з конечности вплине не менше глибоко й на політичний вигляд всієї решти світу». Вони є підтвердженням того, якими глобальними за своїм масштабом стали події першої половини ХХ століття і яка визначна роль у цих подіях була відведена Україні.
Після відеопрезентації, як і було анонсовано, відбулася екскурсія вулицями Калуша, яку провела Уляна Паньо. Почалась вона з вулиці С. Бандери.

 

13450050 1248704815154524 4198522816320334674 n
За словами екскурсовода, логічніше було б назвати цю вулицю в честь батька Степана Бандери – о. Андрія Бандери, який перебував у калуській в’язниці. Хоча є ймовірність, що декілька днів у ній перебував і сам Степан Бандера, але говорити про це поки що зарано.
Потім учасники екскурсії вирушили на площу Героїв, яку колись називали Ринковою. Саме тут було вбито Філімона Біленького – учасника Пласту, а також відбувалися інші важливі у політичному житті міста події. Екскурсія пролягала також вулицями Ковжуна, Стуса. Уляна Паньо оригінально розповіла про історію кожної з них.
Учасники екскурсії подякували організаторам за можливість довідатися багато нового і цікавого про наше місто, з історією якого більшість із нас дуже мало знайомі.
Олег ВІДЛИВАНИЙ