Відкрили пам’ятник провіднику надрайонного проводу ОУН Олексію Демському “Шувару”


У неділю багатолюдна липівська громада вшанувала подвиг та пам’ять земляка – провідника Рогатинського надрайонного проводу ОУН Олексія Демського – «Шувара».

Через багато років герой повернувся у рідний край в кам’яному меморіалі.

6

Настоятель місцевого храму отець Андрій Купець відслужив поминальну панахиду і освятив постамент, а ветеран УПА Яким Кузик і воїн АТО Василь Байда поклали до його підніжжя квіти.

Ініціатор спорудження меморіалу, житель Липівки Богдан Стиславський подякував усім, хто з різних куточків Рогатинщини прибув розділити визначну подію. Вона стала можливою завдяки матеріальній допомозі мецената – вихідця з села Романа Яськіва та роботі львівського скульптора Ярослава Троцько.

8

Під час заходу Богдан Стиславський познайомив присутніх із життєвим шляхом «Шувара», який, вступивши в ОУН, служив у польській армій та під час Другої світової війни потрапив у німецький полон, де формувались батальйони українського війська під проводом Романа Шухевича. У 1941 році разом з батальйоном «Нахтіґаль» Олексій Демський вступив у Львів. Після проголошення 30 червня  Української незалежної держави, батальйон розформували, а багатьом хлопцям вдалось утекти. Прийшовши у рідне село, «Шувар» організовував місцеву самооборону і став шефом Служби безпеки. У 1949 році його призначили надрайонним провідником Рогатинського проводу ОУН. Під час своєї діяльності він зустрічався із визначними зверхниками нашої нації – Романом Шухевичем, Василем Куком, Романом Кравчуком та до останку вів підпільну боротьбу. Навіть коли в 50-х роках увесь збройний спротив було ліквідовано енкаведистами, завдяки О.Демському Рогатинщина залишалась форпостом організованої визвольної боротьби. Проте у 1954 році через зраду біля села Явче воїна схопили і більше року над ним тривало розслідування. Як «небезпечного злочинця» «Шувара» засудили  до смертної кари, що виконано 18 листопада 1955 року. Вдома батька не дочекались донечки Марія та Ганна…

 

Як зауважив Богдан Стиславський, нещодавно на Рогатинщину навідався директор обласного музею визвольної боротьби Ярослав Коретчук, котрий попросив у доньки Олексія Демського дозвіл на право працювати із архівними матеріалами. Із 23 томів кримінальної справи він вивчив вже 18 та наразі пише книжку про нашого земляка. Зокрема, автор дослідив, що коли тодішнього Головнокомандувача УПА Василя Кука зловили, увесь зв’язок повстанців тримався на Рогатинському районі і йшов саме через «Шувара».

 

 

Із вдячним словом до липівчан та організаторів заходу звернулись голови райдержадміністрації Надія Цимбаліста та районної ради Роман Гринишин. Вони наголосили, що Липівка – перше село при в’їзді у Івано-Франківську область, тож символічно, що люди які їхатимуть на Прикарпаття, будуть бачити, якими славетними героями пишається наш край. З промовами про вагомий внесок жителів села у збереження національної пам’яті усього українського народу виступили запрошені гості – заввідділом Львівської національної наукової бібліотеки ім.Василя Стефаника, кандидат історичних наук, доцент Юрій Романишин, голова районної організації Народного руху, депутат районної ради Вікторія Тимків, голова РО Спілки офіцерів Іван Верешко, учасник Майдану та бойових дій на Сході України Василь Байда, жителька села Кліщівна Ганна Павлів.

 

Пісенне вітання землякам подарував виходець зі села професор ПНУ ім.Василя Стефаника Михайло Кривень. Користуючись нагодою, він привітав з ювілеєм диригента церковного хору та багатолітнього керівника липівського народного аматорського фольклорного колективу Марію Іванівну Плебанську і передав їй Грамоту від обласної держадміністрації. На завершення урочистостей учасники заходу виконали гімн українських січових стрільців «Ой, у лузі червона калина» та Державний Гімн України.

 

 

9